You are here:

Na Oliwie

Na Oliwie
2 votes, 2.50 avg. rating (59% score)

Wymarzone studiaGdańska Oliwa jest jednym z tych miejsc w trójmieście, w których architektura zachowała najwięcej znamion czasów minionych. W rejonie dzielnicy zlokalizowane są stare, mieszczańskie dwory, oraz młyny, które były jednym z fundamentów gospodarki Oliwy w czasach, gdy jeszcze była odrębnym miastem (w granicach Gdańska znalazła się stosunkowo niedawno, bo dopiero w 1925 roku). Zachowały się też brukowane ulice, imponująca katedra w której znajdują się słynne organy, a także skwery i park oliwski z Pałacem Opatów.

Oliwy nie udało się zeszpecić nawet komunistom, którzy pomiędzy historycznymi budowlami stawiali wielkopłytowe bloki. Spacer po tej dzielnicy nadal należy do jednych z największych atrakcji, jakie Gdańsk ma nam do zaoferowania. W obrębie dzielnicy znajduje się ogród zoologiczny oraz wzgórze Pachołek, na którym umieszczono wieżę widokową. Rozpościera się z niej wspaniała panorama okolicy.
Oliwę przecina Potok Jelitkowski, który kiedyś zasilał wszystkie działające tu młyny. Dziś zasila kilka tutejszych stawów.

Inne wpisy o architekturze:

Posted by: admin

Related articles
 

1 Comment
 

  • Budowanie hal magazynowych i zabudowa stoisk targowych

    poniedziałek, 29 lutego, 2016 - 19:10

    Szablon chyba darmowy? Ale wygląda bardzo fajnie.

Comments are closed.

Back to Top